آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۵ ساعت ۱۸:۲۲:۵۵
 
پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴:۱۲
اختصصاصی ندای هیرمند
نماینده سازمان ملل در بازدید از دریاچه هامون :صدای شما را به مجامع جهانی خواهم رساند
کد مطلب : 39112
به گزارش ندای هیرمند ، گری لویس نماینده سازمان ملل متحد در ایران در بازدید از منطقه سیستان وتالاب هامون در بدو ورود به سیستان ابتدا از کوه خواجه و دریاچه هامون بازدید واز نزدیک با مردم منطقه که زنجیره انسانی تشکیل داده بودند به صورت تک به تک  گفتگو کردند.
DSC00112گ
کشاورزان وصیادان منطقه نیز با داشتن پلاکارد های به زبان انگلیسی خواستاراین بودند که حق آبه دریاچه هامون از کشور افغانستان گرفته شود و هامون و زندگی مردم منطقه را نجات دهند.
ایشان وهیئت همراه در ادامه سفر خود به شهرستان هیرمند وارد شدند واز روستای تخت عدلت بخش قرقری که زمانی از رونق فراوانی برخودار بود  واز اسکله ماهی گیری که در گذشته فعال بود بازدید کرد.
44
صیادان وکشاورزان روستا های اطراف اسکله تخت عدالت نیز برای استقبال به اسکله خشک آمده بودند  با در دست داشتن عکسهای از دریاچه خشک و عکسهای از زمان پر آبی هامون به استقبال گری لویس آمدند وایشان با دیدن این صحنه ها بسیار تحت تاثیر قرار گرفت در جمع مردم گفت: من از اینکه در جمع شما هستم بسیار خوشحالم و ناراحتم از اینکه اوضاع زندگی شما اینگونه است.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از خشک شدن دریاچه هامون واستقبال خوب مردم تحت تاثیر قرارگرفته بود گفت: مشکلات وصدای مردم سیستان را جامعه ی بین المللی منعکس خواهم کرد، مردم سیستان مطمئن باشند که سازمان ملل می شنود، سازمان ملل توجه می کند وسازمان ملل واکنش نشان می دهد.

DSC045852
گری لویس به خبرنگار ما گفت: من مشکلات به وجود آمده از خشک شدن هامون را از نزدیک دیدم و در گزارش خود این مشکلات را به مسئولین دولت ایران وپیام شما را به مجامع بین المللی خواهم رساند .
وی ادامه داد:در بازدید قبل خود از دریاچه ارومیه بازدید کردم ولی شرایط دریاچه هامون فرق می کند چون این تالاب بین دوکشورمشترک است ولی امید دارم چون ایران وافغانسان هر دو عضو سازمان ملل هستند و بهتر می شود این مشکل را حل نمود.

گری لویس با تاکید بر اینکه مشکلات تالاب با تعامل بین دو کشور ایران وافغانستان حل خواهد شد گفت: در دنیا تقریبا دویست کشور عضو سازمان ملل هستند که سعی می کنیم با تعامل ، مشکلات تالاب هامون را حل کنیم.

دکتر کیخا معاون سازمان حفاظت محیط زیست هم با اشاره به توجه ویژه ی دولت تدبیر وامید به مسایل محیط زیست در کشور گفت: تالاب هامون به عنوان یکی از تالاب های بین المللی دنیا مورد توجه ویژه ی مسئولین کشور هست.

کیخا حل مشکل تالاب هامون را نیازمند یک همکاری بین مللی دانست وخاطر نشان کرد: در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست تلاش دارد تا با همکاری های بین مللی برای بهبود وضعیت منطقه استفاده کند وصدای مردم سیستان را به جامعه بین مللی برساند.

رسول عباسی
دی ۲۰ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴ ق.ظ

ایول به عکاس

عکسهای تکمیلی و کامل در گروه سیستان فراموش شده (فیسبوک)

 

6 + 7 =